پرینت

روستای آجین دوجین

نوشته شده توسط جواد مفاخری.

 روستای آجین دوجین در 35 کیلومتری استان البرز (شهرستان کرج ) واقع شده است. راه دستیابی به این منطقه دلنواز، از اتوبان کرج قزوین و کنار گذر روستای کردان می باشد. در مسیر این روستا، روستاهای کردان، بانو صحرا، چندار، قلعه، شنده، ازنق و خوروین می باشند. این روستا از شمال با روستای دوز عنبر و ولیان، از غرب به شهر جدید هشتگرد، از شرق با روستای اسکولدر و گلین رود و از جنوب با روستای خوروین همسایه می باشد. پهنه ی جغرافیایی این روستا بسیار وسیع می باشد که همان گونه که گفتم از سمت غرب تا شهر جدید هشتگرد کشیده شده است.

 

این روستا از دو بخش کوهپایه ای و دشت تشکیل شده که در اراضی دشتی این روستا جو و گندم کشت می شود و در اراضی کوهپایه ای محصولاتی چون توت حرات و سرامبامی، گردو، گیلاس، آلبالو و .... تولید می شود.

 

این روستا از سطح دریا دارای ارتفاع 1815 متریست و بارش سالیانه در این روستا 350 میلی متر در سال است. این روستا بهاری فوق العاده زیبا و دلچسب دارد و زمستانی زیبا تر. البته در مورد قدمت این روستا نمی توان دقیقا بحث کرد. از 2000 سال تا 6000 سال در کتب و شواهد بدست آمده ، در این مورد بحث شده است

 

این روستا دارای 600 خانوار جمعیت می باشد که 400 خانوار بصورت ییلاقی و 200 خانوار بصورت دائم در آنجا سکنی گزیده اند.

 

دین آنها اسلام و مذهب آنها شیعه ی جعفری می باشد. این روستا مدفن هفت تن از امام زادگان می باشد و امام زاده ای به همین نام با عنوان امام زاده هفت تن این روستا را متبرک کرده استدر طول 8 سال دفاع مقدس 18 شهید،10 جانباز را به انقلاب اسلامی تقدیم کرده اند.

 امام زاده هفت تن آجین دوجین

از آثار باستانی این روستا می توان به گنج تپه ی آجین دوجین اشاره کرد که گویا قلعه یا شهری در زیر آن نهفته است. از دیگر آثار باستانی این روستا می توان به سیاه تپه اشاره کرد که خواستگاه اولین ظروف سفالی در منطقه بود است و کوره های سفال پزی در آن مدفون شدهاست. توت درخت های میدان آسیاب این روستا قدمتی بسیار زیاد داشته و حاکی از زندگی طولانی در این منطقه می باشد.

آخرین اخبار

مطالب پر بیننده

تصویر تصادفی