پرینت

روستای بانو صحرا

نوشته شده توسط جواد مفاخری.

روستای بانو صحرا با قدمتی 500 ساله با بافت کوهپایه ای از روستا های شهر کوهسار شهرستان ساوجبلاغ  و با آب و هوای نیمه خشک و سرد از شمال به روستای هرجاب و ازنق، از شرق و جنوب به رودخانه کردان و از غرب به چندار محدود می گردد .

جمعیت 700 نفری این روستا  به زبان فارسی تاتی تکلم می کنند از نقاط دیدینی  این روستا می توان به مکان تاریخی پل و حمام به جا مانده از دوره صفوی و تپه معروف گد بجا مانده از دوره اشکانیان ، مجتمع فرهنگی و تفرحی  ایثار که همه روزه پذیرای مهمانانی از نقاط مختلف کشور است اشاره نمود. مردم این روستا که شغل اصلی آنان کشاورزی است سالانه ببیش از 170 تن گندم ، 200 هزار عدد گردو   و 3000 جعبه گیلاس  و 1500 جعبه توت سفید تو لید و روانه بازار می کنند.

روستاي بانوصحرا در مسير شهر كوهسار و در فاصله 2 كيلومتري اين شهر واقع شده است . براساس  اظهارات اعضاء شوراي اسلاي تعدادي از مهاجرين روستاي وشگين اين روستا را ساخته اند . قرار گرفتن روستا در مسير اصلي شهر كوهسار و روستاهاي بالاتر ، بعلاوه برخورداري از اراضي وسيع موجب جلب توجه سرمايه گذاران در احداث مراكز تفريحي و پذيرايي به اين روستا شده است بطوري كه در حال حاضر مجتمع ايثار و سالن هاي پذيرايي بوف و كاكتوس كه در نوع خود از بزرگترين مراكز تفريحي و پذيرايي ميباشند در اين روستا مستقر شده و پذيراي تعداد زيادي مراجع و گردشگراند .مجتمع  فرهنگی تفریحی ایثار دارای امکاناتی چون :قایقرانی استخر پیست  دوچرخه سواری سالن تیر اندازی سوارکاری باغ گلها و باغ پرندگان  زمین چمن دریاچه انواع وسایل بازی برای کودکان و بزرگسالان (چرخ وفلک سورتمه و...) و سوئیت هایی برای اقامت شبانه و.... می باشد.

پل تاریخی بانو صحرا

در اين روستا پلي قديمي و تاريخي وجود دارد . این پل که در دو کیلومتری شمال غرب روستای کردان قرار گرفته از آثار دوره صفویه است. مصالح به کار رفته در پل سنگ و آجر همراه با ملات آهک بوده و در حال حاضر توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حال مرمت  است.

تصویر سمت راست دریاچه مجتمع ایثار و تصویر سمت چپ زمین چمن مجتمع می باشد.

نوشتن دیدگاه

از پرداختن به مسائل سیاسی خوداری کنید توهین به سایرین به هر نحو برخورد خواهد شد


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

تصویر تصادفی